Podarí sa nám v blízkej budúcnosti vyriešiť záhadu guľového blesku?

0
611
views

Guľový blesk je prírodný atmosférický jav, ktorý sa vyskytuje obvykle v búrkovom počasí. Prejavuje sa ako guľovitý útvar najčastejšie o priemere niekoľko centimetrov až decimetrov, rôznych farieb od žltej až po modrú, pohybujúci sa obvykle po dobu niekoľko sekúnd až minút rôznymi smermi a zanikajúci buď výbuchom, alebo aj celkom pokojne.

Veda považuje už dlhú dobu existenciu guľového blesku za nesporne preukázanú celým radom dôveryhodných pozorovaní. Avšak teoretické vysvetlenie, ako aj experimentálna simulácia tohto javu v laboratóriu za definovaných a opakovaných podmienok sú nejasné.

Vedci si myslia, že guľový blesk môže vzniknúť pri spalovaní pôdy, ktorá je zložená z určitých minerálov. Tieto javy intenzívne monitorujú vysokorýchlostnými kamerami, ale záznam takéhoto blesku je viac menej náhoda. Video, ktoré Vám však ukážeme má obrovskú hodnotu, pretože vďaka ňemu je možná dalšia analýza, ktorá môže dopomocť k zisteniu, čo to vlastne ten guľový blesk je!

Na zázname môžete vidieť guľu, ktorá sa pohybuje až rýchlosťou 8 metrov za sekundu a mení farby. Vďaka tomuto videu sa zrejme potvrdí teória, že zdrojom energie guľového blesku je žaravá pôda, ktorú blesk svojou energiou spáli.

Guľový blesk je vlastne prírodný atmosférický jav, ktorý sa vystytuje viac menej v búrkovom počasí a prejavuje sa ako guľovitý útvar, ktorý má priemer niekoľko centimetrov až decimetrov. Guľový blesk môže mať rôzne farby od zltej až po modrú a pohybuje sa rôznymi smermi. Guľový blesk môže preletieť oknom a dokonca prejsť útrobami lietadla!